Čak 60% našeg tijela čini voda, stoga nije neobično da je dovoljna konzumacija vode tako važna za naše zdravlje…
Voda pokreće naš organizam i igra važnu ulogu u probavnim procesima, prenošenju nutrijenata do naših stanica, rješavanju otpada iz tijela, regulaciji tjelesne temperature…. No kada je riječ o pravilnoj hidrataciji organizma postoji mnogo pogrešnih informacija u koje možda i sami vjerujete. Kako bi vas razriješili svake sumnje donosimo vam pregled najčešćih pogrešaka i pogrešnih informacija o tome koliko vode je potrebno svakodnevno konzumirati, i na koji način.
Mislite da vam je svakodnevno potrebno 8 čaša vode
Kada je riječ o hidratizaciji, pravilo da jedna veličina odgovara svima jednostavno ne vrijedi. Koliko vode vam je svakodnevno potrebno ovisi o vašim individualnim potrebama, kao i faktorima kao što su vremenski uvjeti i tjelovježba. Količina od koje bi mogli krenuti je oko 2,5 litre, ali treba imati na umu da vaša visina, težina, razina dnevne aktivnosti i vremenski uvjeti mogu zahtijevati smanjivanje ili povećavanje ove količine. Treba spomenuti i da oko 20% naše dnevne potrebne za vodom možemo zadovoljiti hranom poput rajčica, lubenice i krastavaca.
Pretpostavljate da vas kava i čaj ne mogu hidratizirati
Iako znamo da je kofein diuretik, to ne znači da ćete izgubiti svu tekućinu koju ste s kavom dobili. Vaše tijelo koristi oko 50% vode koju svakodnevno konzumirate, a primjerice 25-30% tekućine možete dobiti napicima koji sadrže kofein. Piće koje vas može dehidrirati je alkohol, stoga uz svaku čašu piva ili koktel obavezno popijte i čašu vode.
Vjerujete da što više vode pijete, to bolje
Čini se kako možete pretjerati i s dobrim stvarima. Konzumiranjem previše vode (deseci litara dnevno) može preopteretiti vaše bubrege i prouzročiti oticanje stanica u vašem organizmu. Ovo stanje zove se hiponatremija te može dovesti do vrtoglavice, osjećaja napuhanosti, pa čak i smrti! Najvišem riziku izloženi su sportaši koje se često potiče da konzumiraju velike količine vode.
Pijete vodu kako bi izbjegli grčeve
Ispijanje boce vode neće vam puno pomoći u obrani od neugodnih grčeva. Grčeve uzrokuje umor mišića (a ne dehidracija), stoga ako primijetite da se bi se grč mogao pojaviti jednostavno malo usporite ritam svog vježbanja. Također, niska razina kalija, kalcija i magnezija mogu uzrokovati grčenje mišića, stoga je sportski napitak koji sadrži ove minerale bolji izbor od vode.
Vjerujete da urin mora biti potpuno čist
Potpuno bezbojan urin zapravo bi mogao biti znak da ste pretjerali s konzumacijom vode. Blago žuta boja je ono što želite, a tamno žuta znak da ste vjerojatno dehidrirali.
Ponavljate li često neku od ovih pogrešaka? Podijelite u komentarima.