Svima se može dogoditi da pronađu plijesan na kruhu, pogotovo tijekom ljetnih mjeseci s kojima dolaze visoke temperature i vlažnost.
No što učiniti u tim situacijama? Stručnjaci savjetuju da izbjegavate sve namirnice na kojima primjećujete znakove plijesni, uključujući i kruh. Iako živimo u vremenu iznimno prerađene i pasterizirane hrane, plijesan je nažalost još uvijek dio naših života. Ako primijetite da kruh izgleda pljesnivo, uklanjanje “zahvaćenih” dijelova neće vam puno pomoći budući da plijesan ima mikroskopsko korijenje, koje seže duboko ispod površine hrane na kojoj je najčešće vidljiva. Iako bi bilo najbolje provjeriti ima li plijesni na hrani prije nego počnete jesti, ne uspijevaju svi biti stalno na oprezu.
Što se događa ako svejedno pojedete plijesan?
Iako vam većina plijesni koja se pojavljuje na kruhu zapravo ne može naštetiti, zabilježeni su slučajevi u kojima su ljudi imali ozbiljne reakcije nakon konzumacije plijesni – ali ne zbog toksina koji se u njoj nalaze već zbog alergijskih reakcija koje je ona izazvala. Primjerice, vrsta plijesni koja u sebi sadrži penicilin vrlo se često pojavljuje na kruhu. Alergijske reakcije na plijesan mogu biti ozbiljne i uključivati nagli pad krvnog tlaka, poteškoće s disanjem i (u rijetkim slučajevima) probleme s kardiovaskularnim sustavom. No što je s ljudima koji nemaju alergijske reakcije na plijesan? Da bi plijesan doista bila štetna morate joj biti izloženi tijekom duljeg vremenskog perioda.
Kako izbjeći pojavljivanje plijesni?
Svakako provjerite hranu prije kupovine (ili barem prije nego uzmete prvi zalogaj), no nemojte mirisati hranu u namjeri da otkrijete ima li na njoj plijesni. Udisanje plijesni može izazvati alergijske reakcije poput kihanja i curenja nosa. Najvažniji faktor za sprječavanje pojavljivanja plijesni u vašem domu je čistoća. Plijesan s hrane može dospjeti i zadržati se na raznim površinama, kao što su unutrašnjost vašeg hladnjaka, kuhinjske krpe, posude za čuvanje hrane, pa čak i radne plohe i spužvice za čišćenje.
Primjećujete li često plijesan na kruhu? Što radite u tim situacijama? Podijelite u komentarima.