Saznajte nešto više o ovim malenim smeđim prijateljima jeseni!
Kad žureći ulicom osjetite topao domaći miris kako se širi u paru s pucketanjem vatre, možete biti sigurni da je jesen već u punom zamahu. Ulični prodavači kestena itekako znaju koliko šarma u sebi nosi jedan mali smotuljak vrućih netom pečenih kestena i svaki dan prolaznicima nude te male paketiće veselja. A što se u njima točno krije saznat ćete u recima koji dolaze.
Opis i podrijetlo
Pitomi kesten (Castanea sativa) najviše raste u južnoj Europi i Sredozemlju, a povjesničari kažu da se počeo širiti po Europi preko Grčke. Smatra se da podrijetlo vuče iz Azije te iz jugoistočne Europe. Danas je konzumacija plodova pitomog kestena nešto rjeđa, ali u prošlosti je kesten bio jedna od osnovnih prehrambenih namirnica pa ga se na području današnje Francuske čak nazivalo drvom kruha!
Osim po karakterističnim plodovima, prepoznat ćete ga po glatkoj sivo smeđoj kori te po duguljastim i krupno nazubljenim listovima koji su dugi 8 do 18 cm, a široki 3 do 6 cm. Naličje im je prekriveno dlačicama dok su s prednje strane glatki. Njegovi smeđi orašasti plodovi su na površini sjajni i zaobljeni, a dozrijevaju početkom listopada. Smješteni su po jedan do tri u velikom tobolcu koji je ovijen bodljama što ih štiti od nepovoljnih utjecaja. Jedno stablo može dati i do 200 kg ploda, a u nekim slučajevima živi čak i više od 500 godina.
Drvo kestena cvate poprilično kasno, točnije početkom lipnja, što ga čini izvanrednim izvorom peluda i nektara za pčele. Kestenov med pokazuje izrazita ljekovita svojstva, a osim što ima blagotvoran učinak na cirkulaciju, pomaže i kod gastritisa kao i kod problema s jetrom.
Lovranski maruni
Marun je oplemenjena sorta pitomog kestena, a ima ga mnogo po obroncima Učke, najviše u okolici Lovrana, Opatije i Mošćeničke Drage, pa se zato još naziva “lovranski marun”. Izgledom je veći, svjetlije ljuske, koja se lako odvaja, i slađi od običnog kestena.
Zahvaljujući svojoj izuzetnoj kvaliteti, maruni su snažno obilježili gastronomiju spomenutih područja, pa se od njih od davnina pripremaju najrazličitija jela poput juha, umaka, nadjeva priloga te kolača i slastica. Koriste se i za nadijevanje patke, telećih odrezaka i liganja, a umaci i prilozi od maruna su kao stvoreni za serviranje uz divljač. Pomiješaju li se maruni s brašnom, dobiva se odlična osnova za pripremu kroketa, raviola te ostalih vrsta tjestenine, koje se potom mogu opet servirati s umacima na bazi maruna, često u kombinaciji s gljivama.
Osim raznolike primjene u slanim jelima, marun je prikladan i za izradu kolača i najrazličitijih slastica. Marunjača, pite, torte, kolači, sladoledi, rolade, pjenaste kreme, fritule, palačinke i pudinzi – sve su to slastice kojima kesten može biti osnovni sastojak. Najčešće ih se zaslađuje medom jer se njegova aroma fino nadopunjava s aromom kestena.
Energetska i nutritivna vrijednost
Plod kestena je usporediv s krumpirom po tome što se uglavnom sastoji od škroba (otprilike 44% u sirovoj sjemenci). Osim toga, 53% čini voda, a 2,9 grama otpada na bjelančevine. Iz toga se vidi da kesten spada u nutritivno visokovrijedne namirnice. Zahvaljujući visokom udjelu škroba, od njegovih se plodova proizvodi i brašno, koje pomiješano s brašnom žitarica daje punovrijedna peciva i kruh. Brašno na bazi kestena naročito je rasprostranjeno u Francuskoj, Italiji i Španjolskoj. Karakterizira ga znatna količina šećera koji se stvara u osušenom plodu. Osim navedenih nutrijenata, plod kestena sadrži i kalcij, kalij, fosfor, željezo, te većinu vitamina B skupine. Lako je probavljiv, a bjelančevine (4%) koje sadrži srodne su onima iz jaja.
Kako oguliti kesten?
Nakon što se kući vratite sa sakupljenim ili pak kupljenim kestenima, evo kako najjednostavnije možete doći do njihove ukusne unutrašnjosti: oštrim nožem ih zarežite od vrha prema dnu i stavite u kipuću vodu na desetak minuta. Pustite ih da se malo ohlade pa im do kraja odstranite ljusku, a zatim ih ponovno vratite u kipuću vodu i kuhajte dok ne budu gotovi (ovisno o veličini kestena bit će Vam potrebno 20 minuta do pola sata).
Jela s kestenima
Kao što je već spomenuto, kesten ima dosta široku primjenu zahvaljujući činjenici da se od njega može praviti brašno koje se koristi u razne svrhe. Od njega se mogu izrađivati kruhovi i kolači koji će imati karakterističnu aromu i koji će se teksturom razlikovati od kruhova i kolača na bazi pšeničnog brašna. Jednako tako, ukusna je domaća tjestenina u kojoj je dio pšeničnog brašna zamijenjen brašnom od kestena. Takva tjestenina je kao stvorena za umake s divljači, a izrađuju se najrazličitiji oblici – njoki, ravioli pa čak i tanka tjestenina poput špageta!
Kesten može biti bazni sastojak za juhe i to tople i hladne. Kombinirajte ga s raznim vrstama povrća i dobit ćete zanimljive krem juhe. Takvoj zasitnoj juhici dodajte pokoju krišku svježe pečenog kruha i imate gotov lagani obrok.
Proizvod na bazi kestena koji je kod nas najrasprostranjeniji i koji se nalazi u svim hladnjacima supermarketa je uvijek popularni kesten pire. Njega se može servirati samog uz malo šlaga ili ga se može koristiti kao osnovu za kreme s čokoladom i drugim aromama. Tako dobivene kreme se mogu konzumirati same ili ih se upotrebljava kao sastojak za nadijevanje torti i kolača. Kesten ploške ili kesten šnite, razne košarice s kestenom, mousse s kestenom, čokoladne torte s kestenom, kuglice od kestenja, pita od kestena te rolada od kestena samo su neki od slatkih oblika u kojima kesten na sreću mnogih nalazi svoju primjenu.
Naravno, kesten se može jesti i u svojem najjednostavnijem obliku – možete ga peći bez ikakvih dodataka, a želite li si maksimalno olakšati posao, takve već gotove pečene kestene naći ćete, naravno, kod uličnih prodavača.
U slučaju da poželite sami izraditi svoj kesten pire, bit će potrebno da kestenje ogulite, potom skuhate i naposljetku da ga propasirate što detaljnije možete. O trudu koji uložite u ovaj posljednji korak ovisit će koliko će Vaš kesten pire biti fine teksture.